Minardo to producent makaronów wykorzystujący tylko i wyłącznie antyczne pszenice DURUM z odmian RUSSELLO i TIMILIA, pochodzących z ekologicznych upraw na Sycylii.
Pastificio Minardo to laboratorium rzemieślniczej manufaktury, powstałe by tworzyć jakościowy makaron zgodnie z dawnymi tradycjami.
Makaron rzemieślniczy Minardo powstał na Sycylii, jest ręczne wytwarzany z miłością, do zdrowia ludzi, dla dobra ziemi i przyszłych pokoleń.
- Wykorzystane są tylko antyczna Sycylijska pszenica i woda oligomineralna z parku regionalnego Monti Nebrodi.
- By uzyskać doskonały makaron, użyto rzemieślniczych metod: TRAFILATA AL BRONZO (wykrajanie makaronu z brązowej formy) oraz powolne suszenie.
- Zdrowe odżywianie dla całej rodziny: makaron Minardo wyróżnia się łatwością w trawieniu i wyjątkowym smakiem. Jest ekologiczny i zalecany dla dorosłych oraz dzieci.
- Wyróżnia się bardzo niskim indeksem glutenu, dzięki czemu makarony są łatwostrawne i nie powodują obciążeń w żołądku ani w jelitach.
PRODUCENT MINARDO
Filiera produkcyjna (łańcuch produkcji) przedsiębiorstwa Minardo jest w całości lokalna, w okolicach barokowego miasta Modica, na Sycylii. Zgodnie z poszanowaniem bioodmienności każda odmiana pszenicy ma osobny proces przetwarzania. Brak stosowania: pestycydów, herbicydów i nawozów.
Przechowywanie pszenicy odbywa się osobno dla każdej odmiany zaś MOLITURA (FREZOWANIE/mielenie) odbywa się w cylindrach dla makaronów z pszenicy, a w kamieniu dla makaronów pełnoziarnistych. Dzięki temu zachowują się kiełki pszenicy, które są bogate w witaminę E.
Pszenica jest ugniatania w temperaturze pokojowej z użyciem wody mineralnej pochodzącej ze źródła z gór NEBRODI, słynną przez swoją niekontaminowaną czystość.
Następnie pasta zostaje wykrajana w brązowych formach i powolnie suszona w niskich temperaturach, od 24 do 72 godzin.
HISTORIA
Giorgio Minardo, przed założeniem pastificio, pracował jako inżynier elektroniczny w Turynie. Pod końcem lat 90, zadecydował powrócić do ojczystej ziemi, czyli na Sycylie w celu realizacji wyjątkowego pomysłu jaki miał wraz z rodziną. Z powodów zdrowotnych zmuszony był do zmiany stylu życia oraz diety, zwracając szczególną uwagę na pożywienie.
W 2000 roku rozpoczął badania nad dostępną włoską pszenicą z przerażającym wynikiem, który ukazał że pszenica uprawiana od 1975 roku do dziś, została zmodyfikowana w celu zwiększenia produkcji, promieniami GAMMA. To odkrycie mocno go zmotywowało do dalszej nauki o pszenicy używanej przed 1975 rokiem, z której zrezygnowano ze względu na zbyt niską opłacalność.
Pomimo sceptycyzmu wielu ludzi w tamtych latach, rozpoczął współprace z Stacją eksperymentalnej uprawy zboża z Caltagirone, w celu rozmnożenia i uprawy antycznych odmian pszenicy Sycylijskiej, z przed modyfikacji jej promieniami gamma z 1975 roku.
Od tych odkryć, powstało marzenie o produkcji makaronu z antycznymi odmianami pszenicy z Sycylii. Początkowe fazy projektu nie mogły się obejść bez problemów w realizacji. Począwszy od znalezienia odpowiednich rolników do uprawy takiego rodzaju pszenicy, wtedy uważanej za mało opłacalną ekonomicznie, następnie należało znaleźć młyny odpowiednio przystosowane do takiej pszenicy, zachowując rozdzielenie tych gatunków. Ostatnią trudnością było znalezienie wytwórni makaronu, dyspozycyjnej do przetwarzania takiego rodzaju pszenicy.
Po różnych badaniach i eksperymentach, w 2007 roku, Giorgio Minardo postanowił sam otworzyć mały Pastificio (wytwórnia makaronu), w Modica, w celu samodzielnej produkcji linii makaronów.
Dzięki tym badaniom, Giorgio Minardo możemy sklasyfikować jako prekursora antycznej pszenicy Sycylijskiej. Narodził się ruch, który doprowadził do ponownego odkrycia cennego dziedzictwa różnorodności odmian pszenic sycylijskich. Jest to historia pełna pasji i odwagi, która zwróciła ludzkości najbogatsze odmiany pszenicy w poszanowaniu dla natury oraz naszego zdrowia.